Fotowoltaika portal - systemy-fotowoltaika.plInwestycje w fotowoltaikę są zyskowne. Uzasadniają to obserwacje finansowe.

Atuty dla prywatnego przedsiębiorcy

Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcą prywatnym i tworzymy mikroinstalację musimy inwestycję zawiadomić wyłącznie do zakładu energetycznego. Nie ponosimy innych wydatków urzędowych. Zakładając, iż moc instalacji to, a produkcja energii to ok. 3700 kWh, to wydatek instalacji wyniesie ok. 20 000 zł. Armatura jest poświęcona na wykorzystanie energii własnej. Zakładamy, iż instalacja realizowana jest w kluczowej mierze na wykorzystanie własne energii, zatem przy cennie prądu 0,58 zł/kWh brutto przez rok odkładamy ok. 2 000 zł. Do tego dochodzi sprzedaż nadwyżek energii (0,16 zł/kWh brutto). To zapewnia nam zwrot kosztów całej instalacji po ok. 10 latach. Czas ten można zmniejszyć korzystając z projektów wsparcia, tak jak „Prosument” (40% dotacji do roku 2015, a później 30%). Wówczas okres zwrotu to ok. 7 lat.

Atuty dla działalności gospodarczej

Zwrot inwestycji w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej to 7-8 lat. Osiągalne jest to dzięki zdobyciu zielonych dokumentów i ich sprzedaży (ok. 200 zł/MWh.). Instalacja jest wówczas mocniejsza i posiada moc blisko 20-40kWp. Oszczędność na sile z sieci, sprzedaż uzyskanej siły oraz dokumentów da nam zwrot po 7-8 latach.

Pompa doskonałym wyjściem

Energię wygenerowaną poprzez system można wykorzystać na nagrzanie domu oraz przygotowanie gorącej wody. Można to osiągnąć przez posiadane elektryczne ogrzewacze c.w.u., kocioł elektryczny bądź grzejniki. Jeszcze doskonalszym wyjściem jest pompa ciepła. Pompy ciepła to świetna cena oraz ekologia. Gdy mamy mikroelektrownię fotowoltaiczną, to część wytworzonej energii wykorzysta pompa ciepła, część inne akcesoria elektryczne resztę oddamy do sieci. Kluczem jest inteligentny system regulacji, jaki będzie stanowił o aktualnym wykorzystaniu energii. Powinien on pamiętać normy i ceny sprzedaży. To ułatwi przebieg. Pompa prowadzi do zmniejszenia kosztów, ponieważ pracuje przy odpowiedniej sile z systemu bądź w okresie tańszych taryf. Niektóre pompy posiadają funkcję studzenia i można je wykorzystać latem do zmniejszenia temperatury w domu. Szczególnie, iż nasłonecznienie jest wtedy największe i posiadamy nadmiar energii.

Więcej o fotowoltaice i dofinansowaniach można przeczytać na stronie https://suntrack.pl

Fotowoltaika – dlaczego się opłaca?